Deceased Alumni

In Memory of our Fallen Brothers
“Brave her men, proud to remember”

 

Class of 1966
Woodrow Authement
Vories (Paul) Cheramie, Jr.
Rudy Dufrene
Frank Ehrhanrd
Warner Fridley
Donald Landry
Joseph LeBlanc
Gary Ordoyne
Ciro Palermo
Peter Perani
Curtis Scioneaux

Class of 1967
Brent J. Barrios, Sr.
Bernard Boesch
William Crump III
Patrick J. DeJean
Julien Doucet
Steve Eder
Larry Frost
Jules Guidry
Kenneth Haydel
Reginal Hofman
Tommy Kindler
Philip Kliebert
Steve Kliebert
Allen Lombard
A.J. Ocmond, Jr.
Charles Osburn, Jr.
Rev. Jonathan Parks, SDB
Royal Rodriguez
Edwin R. Ranson, III

Class of 1968
Lawrence Biri, Jr.
Lance Boudlauch
Dale Bourgeois
Joseph Comardelle
Philip J. Flettrich, III
David Gauthier
Louis Giglio
Kermit Holden
Hector Larios
Huey LeBlanc
Nathaniel LeBlanc
Robert Ledet
Michael Lorio
Steven Martin
Marcum Olano
Sterling Percle
Carl Ritzmann
Peter Schwehm
Leonard Thibodeaux
Conrad Trombatore, Jr.
Kenneth Vicknair
Michael Vidonne
David Wright

Class of 1969
Johnny Abshire
Paul Blanchard
Charles Cook
James Cooper
Stephen Croretto
Michael Harris
Steve Henning
Dale Hymel
Donald Lemonier
Fallon Martin
Joe Noble
Thomas J. Ory
William Parker
Brad Smith
Paul Trapani

Class of 1970
Paul Angrisano
Charles Babin
Robert Bertrand
Albert Bourgeois, III
Danny Bertucci
Michael Champagne
Mike Chauvin
Ronald Dumas
Nelson Falgout, III
David Sanderson
Dale Sauviac
John Stansberry
Dale Thomas
Wayne Vicknair
Wade Waguespack

Class of 1971
Charles (Chip) Barberio, III
Randy Guidroz
Rickey Lorio
Steven Marcella
Leonard Schexnayder
Wallace Talbot
Paul Vallette

Class of 1972
Joseph Alello, Jr.
Kurt Chiasson
Timothy Gautreau
Dana Lefort
Robert Paul Manders
Ernest Massey
Wallis J. Morgan, Jr.
James Prevost
Terrell Pusateri
David Schexnayder
Leonard Victorino

Class of 1973
Mark Androes
Ferdinand Crochet
Louis Guidry
Alton Smith
Juan Valance
Lawrence Weber, Sr.

Class of 1974
Anatole “Nat” Bourg, Jr.
Herbert Buras, III
Keith Bourque
Brian Martinez
Blaine Panepinto
John Pusateri
Kevin G. Theriot
Frank Trentacosta
Kevin Vicknair

Class of 1975
Brian Alford
Kirk M. Bourgeois
James Boyd, Jr.
Brian Braud
Mark Crozat
Steven Dufrene
William Dumas
Charles M. Gegenheimer
William Mills, Jr.
Joseph C. Phillips, Jr.
Louis Villars, III

Class of 1976
Wm. Stanley Clark
Charles Cronin
Russell Eures
Donald Frank
Larry H. Gassenberger
Maurice Jemison
Jackson McDaniel
William Mitchell
Timothy Peacock
Randy Raiford
Dominic Ragusa
Brian F. Rebstock
Anthony Spera
Alejando Villalon

Class of 1977
Steve Bernich
Thomas Bourgeois
Stephen Carite
Gerald F. DeLuca, Jr.
Derek Douroux
John Eiswirth
Salvador Guccione
Michael Hart
Brian Hebert
Roy Hebert
Frank Hess
Darryl Joffrion
Gerald Lebreton
Glenn P. Moore
Timothy Plaisance
Dennis Pontif
Stephen Rau
Kevin Roche
Windle Sholar, III
Ken Southerland
Brian Varnado

Class of 1978
Cary Barras
C.J. Bordelon
Albert Cambre, Jr.
Daniel Folse
Kenneth Jenkins
Ronald Kass
Lee LeRuth
Weldon Malbrough
Thomas Peacock
Early B. Prejean, Jr.
Angelo Provenzano
Wayde Raiford
Michael Rosiere
Larry C. Schaff, Sr.
George Schexnayder
Keith Valentine
Vance James Weinberger

Class of 1979
Alberto Arevalo
John Barnette
Michael Barrilleaux
Craig Bourgeois, Sr.
Scott Brouillette
Kirk Dehon
Daniel M. Delo
Randy Dufrene
Dexter Gros
James Jansson
Frank Liuzza, Jr.
Frank Muscarello, Jr.
Elgin N. Nichol, III
Steven Wagner

Class of 1980
Nicles Lee Barrios
Russell Fortmayer
Jay Hebert
Larry Anthony Lanier, III
Tate LeFort
Gerald Lott
Peter Schlette
Thomas Smith
Kenneth Wagner
Jeffrey White

Class of 1981
Michael Crouchet
James Gravois
Ray A. Jeanfreau
Robert Lucus, Jr.
Michael Sandras
Roger Zeringue

Class of 1982
Steven Hartman
Glen Helmstetter
Frank Lapeyrolerie, Jr.
Thomas Le
Gavin Mahlie
Stephen A. Russo
Rex Shales
Joseph St. Clair, Jr.
Anthony Jude Vergona

Class of 1983
Larry Alario, Jr.
Jose Gonzales
Alan Harmon
Shawn Smith
James Lesley Theriot
Donald Tullier, III

Class of 1984
Dennis Aliff
Kevin Barrilleaux
Manuel Bartholomew
Thomas Blanchard
Clifford “Kip” Danos *
Charles A. Hale, Jr.
Byron Scott LeJeune
Daniel Pardue

Class of 1985
Stephen Gustin
Vincent Michell
Michael Montalbano
Gene Russell, Jr.
David Serpas
William John Walsh

Class of 1986
Dwayne Caramonta
Chris Giustiniano
Milton “Mickey” LeBlanc, III
Jamie Monfra

Class of 1987
Michael Danjean
George Geraci
James Ludwig
Thomas Marshall, Jr.
Carl “Jay” Muller, Jr.
Raymond A. Osborn, III
Billy Rodrigue
Troy Thibodeaux

Class of 1988
Jason Klause
David Lamia
Douglas Rawle
Troy A. Thomassie

Class of 1989
Shane LaBruyere

Class of 1990
Kurt Balkum
Shawn Bates
Steven Martin

Class of 1991
Kyle Agent
Duane Keller
Sun Park
Larry Pertuit
Ryan Ransdell
Michael Rogers

Class of 1992
Drue Serpas

Class of 1993
Steven C. Carter
Steven P. Wagner

Class of 1994
Alan Brown
Terrance Harris
Warren Murphy

Class of 1995
Charles Wesley Cooper, III
Gabriel Duplessis, Jr.
Michael P. Gaubert
James J. Guillot, III
Matthew Holder
Naeshall Menard

Class of 1996
Marc Thomas Berlier
Richard Delatte
Mathew Foret
Brad Charles Knopp
Clinton J. Richoux

Class of 1997
Brandon Billiot

Class of 1999
David Lewis, II

Class of 2000
David J. Sisolak

Class of 2001
Chad M. Allshouse

Class of 2002
Devin J. Cook
Sean Griffin

Class of 2003
Alonzo Charlot
Alexander J. Stanton
Patrick Wafer
Troy Williams

Class of 2004
Anthony G. Pusateri

Class of 2005
Brent Arocha
Stephen Pusateri

Class of 2007
Jeremy Juneau
Baron Spahr

Class of 2008
Justin Duplantier
Jarrod Dumes

Class of 2011
Michael Poussard *

Class of 2017
Ranen Theard *

*Deceased prior to graduation